Grzyb w mieszkaniu, tak skutecznie można z nim walczyć.

Close-up Of Woman Cleaning Mold From Wall Using Spray Bottle And Sponge

Grzyb w mieszkaniu. Kilka miesięcy we własnych czterech ścianach i już są problemy w pralni. Pleśń! Co poszło nie tak, zastanawia się nasz bloger i nowy właściciel domu.

Co robić gdy pojawi się grzyb w mieszkaniu?. To był nasz pierwszy projekt, którym zajęliśmy się przed przeprowadzką do domu rodzinnego. Pralnia powinna mieć przyjazne kolory. Wykorzystaliśmy więc czas przed przeprowadzką i kupiliśmy odpowiedni kolor od detalistów.

Ale niespodzianka nadeszła już drugiego lata po przeprowadzce. Pleśń w łazience powstaje w rogach. Przez czterdzieści lat pleśń nie była problemem, a teraz nagle się nim stała.

Grzyb w mieszkaniu. W czym problem?

Pleśnie potrzebują do wzrostu składników odżywczych i wilgoci. Oczywiście, często prając ubrania dla dzieci, wnosimy do pralni więcej wilgoci niż wcześniej. Wilgotnościomierz może pomóc w ocenie sytuacji. Jeśli wilgotność powietrza jest wysoka przez długi czas, może to sprzyjać rozwojowi pleśni. Urządzenie pomiarowe można bezpłatnie wypożyczyć w firmie konsultingowej Lucerna.

Grzyb w mieszkaniu. Regularna wentylacja jest dobra – z wyjątkiem fal upałów

Jednak przy regularnej wentylacji wilgotność powietrza powinna być rzeczywiście w stanie uwolnić się na powietrze zewnętrzne bez żadnych problemów – szczególnie w półroczu zimowym, ponieważ wtedy zimne powietrze zewnętrzne niesie niewielkiej wilgotności. Wręcz przeciwnie, wentylacja nie działa w lecie, gdy występują fale upałów. Ponieważ ciepłe powietrze może wchłonąć więcej wilgoci, duże ilości wilgoci docierają do domu w wysokich temperaturach, które kondensują w chłodnych miejscach w domu (głównie na ścianach w ziemi).

Zewnętrzne ściany wydają się pocić. Jeśli powierzchnie są wilgotne przez długi czas, sytuacja ta może prowadzić do pleśni. Gorące lato zeszłego lata mogło odcisnąć swoje piętno. Latem wentyluj tylko w nocy. Istnieją również inne wskazówki w centrach doradztwa środowiskowego w regionie.

Grzyb w mieszkaniu. Jak składniki odżywcze dostają się na ścianę

Oprócz wilgoci składniki odżywcze są również niezbędne do rozwoju pleśni. Ale jak dotarli do ściany naszej pralni? Czy malowaliśmy majonez zamiast farby na ścianie? Oczywiście że nie! Pleśń może również rosnąć na farbach, jeśli zostaną użyte niewłaściwe.

Oczywiste jest, że w przeciwieństwie do dyspersji, kolory mineralne mają naturalny efekt hamujący pleśń bez problematycznych dodatków. Czyste kolory mineralne mają spoiwo nieorganiczne lub mineralne. Dlatego nie ma organicznych składników odżywczych, które sprzyjają rozwojowi pleśni. Ponadto kolory mineralne, takie jak farby wapienne, są podstawowe, co oznacza, że ​​formy kwasopochodne nie mają środków do życia.

Farby wapienne są również otwarte na dyfuzję, co oznacza, że ​​wilgoć może zostać ponownie wchłonięta i uwolniona. Pozwala to na prawidłowe wyschnięcie ścian, których formy w ogóle nie doceniają. Działa to szczególnie dobrze, jeśli cała konstrukcja ściany jest skonstruowana jako przepuszczalna.

Grzyb w mieszkaniu. Farby emulsyjne stają się również bardziej zrównoważone

Istnieją również znaczące zmiany w dziedzinie dyspersji w kierunku produktów przyjaznych dla środowiska. Ponieważ konserwanty są szkodliwe dla środowiska, prowadzone są badania nad produkcją spoiw bez konserwantów.

Vanora, firma z Lucerny w Sempach Station, była jedną z pierwszych firm, które wprowadziły na rynek wodne spoiwa bez konserwantów. Producenci kolorów opracowują obecnie dyspersje bez konserwantów, które będą dostępne dla konsumentów w najbliższej przyszłości.

Grzyb w mieszkaniu. Spray przeciw pleśni – tylko IXOX

Leczenie dotkniętych obszarów za pomocą aktywnych składników na bazie chloru nie jest dla mnie opcją, chociaż jest to zalecane w specjalistycznych sklepach jako powszechne rozwiązanie problemu. Chlor jest wysoce reaktywnym gazem, który był już używany jako gaz trujący w pierwszej wojnie światowej. Chlor może również powodować związki rakotwórcze. Wolę rozwiązać problem poprawnie, zamiast wprowadzać nowe zanieczyszczenia do naszego domu. Dlatego wybrałem płyn IXOX, który nie zawiera ani chloru, ani innych trujących substancji.

Grzyb w mieszkaniu. Skutecznie usuwaj zanieczyszczenia

Jest dla mnie tajemnicą, dlaczego wolimy farby przeciw pleśni z problematycznymi i czasami szkodliwymi dodatkami zamiast stosowania sprawdzonych farb mineralnych. Jako właściciel domu zaczynam o tym myśleć coraz bardziej. Mam dużo wkładu na imprezie.

Od tego czasu chciałem nie tylko poprawić jakość projektu domu podczas renowacji, ale także w miarę możliwości usunąć istniejące zanieczyszczenia i na pewno nie instalować żadnych nowych zanieczyszczeń. Ma to na celu utrzymanie w naszym domu zdrowego klimatu w pomieszczeniu – dla zdrowia wszystkich mieszkańców.

Grzyb w mieszkaniu. Właściwa rada

Niestety wcześniej nie byliśmy świadomi związku między kolorem a pleśnią. Nie zostaliśmy również o tym poinformowani w zwykłych sklepach specjalistycznych. Na przykład w naszym regionie firmy Keim w Lucernie lub Thymos w Kriens sprzedają barwniki mineralne, co w przyszłości uczyni nas częścią ich klientów.

Nawiasem mówiąc, farby wapienne można również nakładać na istniejące dyspersje. Mamy więc nadzieję, że możemy pozbyć się problemu pleśni – naturalnie bez dodatkowych zanieczyszczeń – po prostu z odpowiednią radą i odpowiednim kolorem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *