Jak usunąć pleśń ze ściany? IXOX oto odpowiedź.

USUWANIE PLEŚNI: WSKAZÓWKI, TRIKI

Jak usunąć pleśń ze ściany? Wzrost pleśni ma zawsze związek z wilgocią , czy to z powodu uszkodzenia wody , nieszczelnych okien czy zbyt dużej kondensacji, która staje się pożywnym rozwiązaniem dla zarodników pod tapetą. Ale kiedy inwazja pleśni jest szkodliwa dla zdrowia ? I czy usuwanie pleśni działa jak projekt DIY, czy potrzebujesz profesjonalnego wsparcia? Przyjrzeliśmy się różnym domowym lekom na rozwój pleśni i ujawniliśmy, kto ponosi koszty odbudowy uszkodzeń pleśni.

pleśń na ścianie

Jak rozpoznać pleśń? Jak usunąć pleśń ze ściany?

Pleśń znajduje się w twoim domu i jest zauważalna wizualnie dzięki takim cechom, jak ciemne lub jasne plamy? (tak zwane plamy z pleśni ). Czasami falista tapeta może również wskazywać, że tynk lub mur jest spleśniały za nim. Wizualnym oznakom rozwoju pleśni często towarzyszy stęchły, lekko ziemisty zapach . Jest to często zauważane przed pojawieniem się pierwszych plam, ponieważ pleśń zwykle rozwija się w ukrytych miejscach (na przykład w narożnikach, za meblami i pod tapetą).

W Austrii inwazja pleśni w domach i mieszkaniach jest podzielona na cztery kategorie (od zera do trzech). Klasyfikacja zależy od tego, czy lokatorzy / właściciele domów mogą samodzielnie usunąć pleśń. Mogą to zrobić za pomocą domowych środków zaradczych. Kategoryzacja ocenia również twoje potencjalne ryzyko dla zdrowia.

Jak usunąć pleśń ze ściany? Jak rozwija się pleśń?

Kategoria 0: powierzchowne tworzenie się pleśni z powodu wilgotności w pomieszczeniu

kategorii 0 objawy zakażenia można znaleźć na powierzchni do 100 cm². Powierzchowne tworzenie się pleśni powstaje w wyniku wilgotności w pomieszczeniu i powoduje  niewielkie, selektywne odbarwienie  . Formę można znaleźć tylko w jednym miejscu i w jednym pomieszczeniu. Nie ma wcześniejszych problemów, takich jak pękanie rur, uszkodzenie przez wodę lub przeszłość, intensywna inwazja. Kategoria 0 to stan normalny do niewielkich uszkodzeń, które nie są krytyczne dla zdrowia i materiału budowlanego . Utylizacja ze środkami domowymi i chemikaliami jest bardzo możliwa. Aby zapobiec ponownemu zainfekowaniu ścian przez pleśń, należy regularnie i prawidłowo wentylować.

Kategoria 1: intensywne lub zaawansowane zarażenie pleśnią

Kategoria 1 opisuje lekkie do umiarkowanego uszkodzenia przez pleśnie, które mogą mieć konsekwencje dla zdrowia. Infestacja nie jest krytyczna dla materiału budowlanego, ale może szybko się zmienić, a także wpłynąć na głębsze warstwy. Konsekwencje są odpowiednio bardziej intensywne. Kategoria opisuje wzrost pleśni do pół metra kwadratowego z izolowanymi plamami lub o powierzchni do 100 cm² z intensywnym wzrostem. Również w tej kategorii nie  ma wcześniejszej historii, takiej jak pęknięta rura wodna lub leżące u jej podstaw wady konstrukcji budynku (np. Brak izolacji lub mostki termiczne).

Kategoria 2: intensywny wzrost pleśni, który trafia do materiału budowlanego

Najpóźniej w kategorii 2  jest  fachowa pomoc  jest wymagana. Zaraza jest intensywna, wykracza poza selektywny wygląd na powierzchni 0,5 m² lub tworzy gęsty wzrost na powierzchni ponad 100 cm². Określa się wzrost głębszych warstw, porażenie kilku miejsc w jednym pomieszczeniu lub kilku pokojach. Kategoria 2 obejmuje również te rodzaje pleśni, które są zauważalne jedynie przez ich zapach , ale nie są natychmiast widoczne. Jest to często czarna pleśń, która rośnie niezauważona w murze przez długi czas. Wpływ na zdrowie jest teraz świetny, a także wpływa na strukturę budynku.

Kategoria 3: intensywne zarażenie, które jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia

kategorii 3 porażenie jest sporadycznie rozłożone na powierzchni ponad 10 m² lub gęsto na powierzchni 2 m². Te konsekwencje zdrowotne są ogromne, a także cierpi budynków . Do czasu ustalenia rodzaju grzyba do pomieszczeń nie należy wchodzić bez wyposażenia ochronnego (kombinezonu i ochrony dróg oddechowych). Tutaj musisz  działać natychmiast! Jeśli chcesz profesjonalnie usunąć pleśń, powinieneś skorzystać z analizy kurzu domowego, powietrza lub substancji budowlanej. Dostarcza informacji o tym, jaki to grzyb i jak intensywne są konsekwencje dla zdrowia. Rozróżnienia dokonuje się na podstawie zarodników lub na podstawie metabolicznych produktów końcowych.

Ostrzeżenie : tworzenie się pleśni w kategoriach 2 i 3 zwykle powstaje w wyniku niewykrytych lub nieprawidłowo naprawionych szkód spowodowanych przez wodę lub w wyniku wad konstrukcyjnych . W celu trwałego usunięcia pleśni konieczne mogą być (większe) środki remontowe w mieszkaniu lub domu. Dotyczy to na przykład, jeśli izolacja jest niewystarczająca ,  gdzieś są mostki termiczne lub właściwa wentylacja mieszkania nie jest możliwa z powodu układu pomieszczenia lub tym podobnych.

Co może powodować pleśń?

Pleśń może nie tylko spowodować trwałe uszkodzenie konstrukcji dotkniętego budynku, ale duża ilość pleśni może mieć poważne konsekwencje zdrowotne dla mieszkańców. Wdychane zarodniki grzybów mogą wywoływać reakcje alergiczne , które obejmują takie objawy, jak przewlekły ból głowy , katar, kaszel, zaburzenia snu i pieczenie oczu. WHO  nawet szacuje, że ryzyko astmy lub ciężkiego Erkankungen oddechowego rozwijać się w stałej ekspozycji na zarodniki pleśni nawet o 75% wzrasta .

Określ alergię na pleśń

Jeśli podejrzewasz alergię na pleśń, najpierw skonsultuj się z lekarzem rodzinnym. W razie potrzeby może to skierować Cię do specjalisty. Badanie krwi zwykle wykonuje się najpierw w celu wykrycia przeciwciał przeciw pleśni. Jeśli masz przeciwciała we krwi, jesteś uczulony na pleśń. Kolejnym krokiem jest tak zwany  test nakłuwania , w którym testuje się kontakt skóry z różnymi rodzajami pleśni.

Jeśli ten test jest również pozytywny, a lekarz wie, z jakim typem alergii na pleśń ma do czynienia, rozpoczyna się leczenie. Alergiczne reakcje zapalne są zwykle  leczone kortyzonem , podczas gdy lekarz leczy zarodniki grzybów w płucach środkiem przeciwgrzybiczym  (= lek stosowany w leczeniu infekcji grzybiczych).

Jak najlepiej usunąć pleśń?

Jakie domowe środki pomagają usunąć pleśń? Ocet, spirytus i spółka

kategoriach 0 i 1 można zwalczać pleśń za pomocą domowych środków, takich jak spirytus metylowany , ocet i wysokoprocentowe alkohole. Kwas cytrynowy i soda oczyszczona mogą również pomóc zniszczyć powierzchowne zakażenie . Aby to zrobić, zastosuj wybrany środek domowy na dotknięte obszary ścian, ram okiennych itp. I „dokładnie” wyczyść formę (do tego celu nadają się stare szczoteczki do zębów). Ta procedura często pozostawia (żółtawe) przebarwienia , które można albo pomalować, albo wybielić chlorem.

Unikaj wzrostu pleśni – ale jak?

Nieznaczny wzrost pleśni jest zwykle wynikiem nadmiernej wilgotności  i / lub złych cykli wentylacji. Aby zapobiec ponownemu tworzeniu się pleśni, należy sprawdzić uszczelki na wszystkich drzwiach i oknach i ściśle przestrzegać zalecanych cykli wentylacji . Regularna krótka wentylacja z całkowicie otwartymi oknami jest znacznie bardziej skuteczna niż stała wentylacja z uchylnymi oknami. Ponadto, jeśli to możliwe, nie należy suszyć prania w mieszkaniu, ponieważ wilgoć może jedynie słabo uchodzić.

Jeśli wysoka wilgotność jest stałym problemem lub jeśli pleśń powraca w niektórych miejscach (np. Na ścianie), najpierw należy sprawdzić przyczyny . Profesjonalny przywrócenie zalania może przetestować wilgoci w ścianach i jeśli to konieczne, Bautrockner zapewnić. Na mniejszą skalę dobrze działają również osuszacze, promienniki ciepła, lampy na podczerwień lub promienniki podczerwieni .

Usuń czarną pleśń z muru i pleśń w łazience

Rozwój pleśni w łazience niestety nie jest rzadki, ale jest tym bardziej niebezpieczny. Na nadprożu, w stawach prysznica i pod silikonem rośnie często czarna pleśń (Latin  Aspergillus niger ). Istnieje ponad 350 różnych rodzajów tego – a każdy z nich jest wyjątkowo szkodliwy dla zdrowia . Czarna pleśń rośnie od 6 ° C i rozwija się do 45 ° C. Z tego powodu szczególnie narażone są pomieszczenia o dużych różnicach temperatur, takie jak łazienki, piwnice, strychy i garaże. Jednak czarna pleśń jest widoczna nie tylko w pokojach: często występuje również w murze .

Dzieje się tak szczególnie często, gdy ściany nie zostały całkowicie wysuszone podczas fazy budowy skorupy lub jeśli występują mostki zimne . Następnie pleśń formuje się wewnątrz ściany i zaskoczeni najemcy widzą ją tylko wtedy, gdy odrywają tapetę od ściany. Choroby wywoływane przez czarną pleśń obejmują od (stosunkowo prostych) alergii po zapalenie otrzewnej i choroby płuc oraz poważne infekcje . Jeśli nie jesteś pewien, jak usunąć pleśń z chlorem, możesz znaleźć pomocne instrukcje na Youtube.

Jak usunąć pleśń ze ściany? Walcz z czarną pleśnią

Dzięki pleśni w łazience środki domowe już nie pomagają. Chemikalia, które mają dobre wyniki w usuwaniu pleśni, to chlor . Ponieważ silnie stężony chlor rozkłada materiały organiczne , pleśń rozpuści się w ciągu kilku sekund, jak tylko zastosujesz środek. Jeśli pracujesz z czystym chlorem, żółtawe przebarwienia zwykle pozostają na białym tle (tapeta, farba ścienna, ościeżnica itp . ) . Jednak wiele gotowych produktów zawiera określony procent wybielacza , co sprawia, że ​​przebarwienia są mniej intensywne.

Czysty chlor potrafi nawet usunąć czarną pleśń ze stawów pod prysznicem. Nie należy jednak długo czekać na usunięcie pleśni , ponieważ im głębiej zarodniki wnikną w mur, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo całkowitego usunięcia pleśni.

Jak usunąć pleśń ze ściany? Usuń pleśń po uszkodzeniu przez wodę

Po pęknięciu rury wodnej lub wilgotnej ścianie z powodu wad konstrukcyjnych problem jest znacznie większy niż w przypadku powierzchownego wzrostu pleśni ze względu na sporadycznie wysoką wilgotność. Z reguły ściany należy tu otworzyć i całkowicie wysuszyć, aby całkowicie usunąć pleśń. Prace te może wykonać tylko specjalista od napraw szkód spowodowanych przez wodę . Po usunięciu przyczyny wszystkie tapety powinny zostać usunięte, a ściana otynkowana całkowicie nowa  .

Usuń pleśń: kto płaci?

Ile kosztuje usuwanie pleśni?

W przypadku powierzchownej pleśni usunięcie będzie kosztować około  50 do 100 € . Płacisz tyle za wystarczającą ilość chloru lub produktów złożonych z chloru i wybielacza, odzieży ochronnej i pędzli do aplikacji. W przypadku silnego odbarwienia poddane obróbce obszary należy pomalować, co oznacza, że ​​w takich przypadkach również koszt koloru. Jeśli wynajmiesz specjalistę do usunięcia pleśni z mieszkania lub domu, koszty  różnią się w zależności od głębokości i rodzaju inwazji oraz intensywności rozprzestrzeniania się .Uwaga : W większości przypadków odbudowa zniszczeń pleśni oznacza ogromne nakłady finansowe ! Im wcześniej zadzwonisz do profesjonalisty, tym szybciej będzie można ocenić intensywność infestacji i tym szybciej będzie możliwe ograniczenie rozprzestrzeniania się! Jeśli czekasz za długo, płacisz za to.

Jak usunąć pleśń ze ściany? Kto płaci za usunięcie pleśni? najem

Jeśli odkryjesz pleśń, ale mieszkanie / dom nie jest twoje, zawsze najpierw powinieneś powiadomić właściciela . Jeśli istnieje powierzchowna pleśń, która jeszcze nie spowodowała uszkodzenia substancji budowlanej, musisz ją usunąć samodzielnie i ponieść koszty. W takim przypadku rozwój pleśni jest najprawdopodobniej spowodowany niewystarczającą wentylacją i ogrzewaniem . Jeśli nalegasz, aby Twój właściciel usunął pleśń, jesteś zobowiązany do przedstawienia dowodów : Tylko jeśli możesz udowodnić, że nie jesteś winien tworzenia się pleśni, właściciel jest odpowiedzialny.

Jeśli pleśń znajduje się w murze, więc przenika do pomieszczenia z zewnątrz, należy poprosić o opinię eksperta . Jeżeli można udowodnić, że powstawanie pleśni nastąpiło z powodu wad konstrukcyjnych lub z innych przyczyn niezależnych od najemcy, wynajmujący ponosi koszty usunięcia i remontu pleśni. W takim przypadku możesz również ubiegać się o obniżenie czynszu .Wskazówka : odpowiednią opinię eksperta można zamówić u eksperta technicznego / eksperta budowlanego . Jak tylko sprawa zostanie zgłoszona do departamentu zdrowia, ocena odbywa się automatycznie. Powinieneś także dowiedzieć się o swoich prawach od prawnika i zabezpieczyć je przed wszelkimi roszczeniami właściciela.

Obniżony czynsz za pleśń

Pleśń w wynajętym mieszkaniu jest zdecydowanie powodem do obniżenia czynszu . Jednak niezwykle ważne jest, aby zrobić to poprawnie. Oznacza to, że musisz natychmiast poinformować właściciela. Ponieważ pleśń zawsze stanowi potencjalne  zagrożenie dla zdrowia , teoretycznie możliwa jest natychmiastowa obniżka czynszu. Musisz jednak to zgłosić na piśmie i nie możesz po prostu zatrzymać pieniędzy. W zależności od stopnia powstawania pleśni  możliwe są redukcje do 100% . Najlepiej jest zasięgnąć porady prawnika . Właściciel poinformuje właściciela, że ​​czynsz zostanie początkowo zapłacony w ramach rezerwy – więc jesteś zdecydowanie po bezpiecznej stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *