Czyszczenie dachu – pożegnaj się z brudem i mchem

Kiedy patrzysz na nowe błyszczące powierzchnie dachowe w innych domach, zwykle zauważasz, jak stary i zniszczony wygląda twój własny dach. Mech, podobnie jak porosty, porasta wszystkie dachówki i wszystko wygląda na brudne.

Powody czyszczenia dachu

Kiedy mech osiadł w grubych poduszkach na dachu lub irytujące porosty pokrywają niegdyś piękną powierzchnię dachu, czas na czyszczenie dachu.

Czyszczenie dachu staje się jeszcze pilniejsze, jeśli często odwiedzają Cię gołębie lub podobne latające odchody. Podczas gdy mech i porosty tylko przyklejają się i nie powodują żadnych większych uszkodzeń przez długi czas, ptasie odchody na powierzchni dachu mogą trawić powierzchnię.

We współpracy z promieniowaniem UV powoduje to później poważne uszkodzenie pokrycia dachowego. Dlatego odchody ptaków należy zawsze usuwać tak szybko, jak to możliwe.

Wydechy przemysłowe i samochodowe

Każdy, kto mieszka w silnie uprzemysłowionym obszarze lub na ruchliwych ulicach lub autostradach, ma dużo brudu, kurzu i brudu, który znajduje się w spalinach samochodu na dachu.

Powody czyszczenia

  • Ptasie odchody
  • Atak porostów / grzybów
  • mech
  • Brud ze spalin samochodowych lub przemysłu

Warianty czyszczenia dachu

Obecnie istnieje wiele sposobów na ponowne oczyszczenie dachu. Jeśli to tylko trochę luźnego brudu, z pewnością możesz coś zrobić z wężem wodnym.

Ale z reguły potrzeba znacznie więcej. Być może będziesz musiał rozpakować klub chemiczny, aby usunąć niektóre rodzaje brudu.

Oczyść sam dach

Przede wszystkim zdecydowanie powinieneś pomyśleć o bezpieczeństwie. Nie powinieneś po prostu uprawiać gimnastyki na dachu, zwłaszcza że brudny dach ostatecznie stanie się wyjątkowo śliski w wyniku czyszczenia wodą.

Jedną z możliwości jest lanca teleskopowa, którą można podłączyć do węża ogrodowego lub myjki wysokociśnieniowej. Ale tylko jeśli planujesz częściej czyścić dach. W przeciwnym razie zakup nie jest opłacalny dla zwykłego majsterkowicza.

Drabina lub rusztowanie

W przypadku stosowania drabiny należy ją zabezpieczyć zarówno w dół, jak i tak, aby nie zsunęła się na bok. Rusztowanie jest zwykle trochę bezpieczniejsze niż drabina. Ale bardzo trudno jest dostać się do górnych obszarów w pobliżu grzbietu.

Jeśli masz mały dach i masz dużo cierpliwości, możesz wyczyścić dach za pomocą węża ogrodowego i szorstkiej twardej miotły, jeśli leżysz na dobrze zabezpieczonej drabinie, że tak powiem.

Pożycz Steiger

Zdecydowanie najlepszym sposobem samodzielnego wyczyszczenia dachu jest użycie pionu. Niektóre firmy budowlane wypożyczają te praktyczne windy do użytku na zewnątrz.

Urządzenia można również wypożyczyć w dobrze zaopatrzonych sklepach ze sprzętem. Ma to jednak sens tylko wtedy, gdy dużym samochodem dostawczym można łatwo dotrzeć na dach ze wszystkich stron.

myjka wysokociśnieniowa

Dzięki dobrej myjce wysokociśnieniowej można wiele zdziałać od dołu przeciwko zabrudzeniom na dachu. Niemniej jednak lepiej zrezygnować z tej metody, ponieważ woda jest wtryskiwana od dołu między płytki lub płytki do izolacji.

W przypadku myjki wysokociśnieniowej najlepiej kierować strumień nad dach z wysokości kalenicy powyżej. Jeśli możesz, powinieneś zdobyć wieżyczkę dachową, abyś mógł pracować na kalenicy.

Profesjonalne czyszczenie dachu

Jeśli nie chcesz łamać kości i nadal chcesz mieć czysty dach, możesz zatrudnić profesjonalistę. Koniecznie skontaktuj się z lokalnymi firmami, które mają już doświadczenie w tego typu pracach. Większość firm zajmujących się pokryciami dachowymi będzie oferować czyszczenie dachu za pomocą chemicznego detergentu.

Czyszczenie chemiczne

W zależności od zastosowanego produktu na dach rozpyla się rozpuszczalnik chemiczny, który działa grzybobójczo. Po pewnym czasie ekspozycji wszystko jest po prostu spłukiwane. Ale jako klient powinieneś sprawdzić, czy produkt naprawdę łatwo może dostać się do kanalizacji.

Niektóre produkty należy zebrać i trafić do odpadów niebezpiecznych. Oczywiście nie jest to praktyczne w przypadku leczenia dużej powierzchni dachu. Dlatego należy unikać takich środków czyszczących.

Czyszczenie ciśnieniowe

Nawet profesjonaliści używają myjki wysokociśnieniowej do czyszczenia dachu. Ma jednak specjalne lance i nasadki, które usuwają brud prosto z dachu.

W przeciwieństwie do metody chemicznej ta praca zwykle zajmuje trochę więcej czasu. W końcu czyszczenie ciśnieniowe może być nieco droższe niż metoda chemiczna.

Zalety i wady dokładnego czyszczenia dachu

Z pewnością należy usunąć pozostałości z pokrycia dachowego. Ale zwykle w pewnym momencie znowu będzie padać i możesz spryskać niewielki obszar z ptasimi odchodami zwykły domowy środek czyszczący, a następnie zetrzeć go sztywną szczotką.

Możliwe wady czyszczenia

  • Mech wraca szybko
  • Poszycie dachu jest szorstkie
  • niebezpieczne i drogie

Naturalna wegetacja

Nie musisz czyścić całego dachu każdą grudką mchu. W każdym razie mech wróci po krótkim czasie. Płytki i płytki są zawsze nieco szorstkie, chyba że są to towary szkliwione na wysoki połysk.

Jeśli uważasz, że mech jest irytujący, powinieneś zrobić miotłę teleskopową i trochę szturchnąć większe kawałki. Ale w zasadzie można również zobaczyć wzrost mchu po prostu jako pozytywny i zanotować go jako izolację dachu.

Zszorstkowanie membrany dachowej

Za pomocą pewnych środków można jeszcze bardziej zszorstkować membranę dachową. Dzięki temu mech nie tylko będzie się układał jeszcze szybciej. Wilgoć może również łatwiej wnikać w membranę dachową. Może to prowadzić do pęknięć i rozwarstwień podczas silnego mrozu.

Uważaj na czarną owcę

Nawet jeśli już zdecydowałeś się na wykonanie czyszczenia dachu, nigdy nie powinieneś dać się namówić na czyszczenie dachu przy drzwiach wejściowych. Jeśli nie znasz firmy, powinieneś zapytać w Izbie Rzemieślniczej, czy jest to zarejestrowana, renomowana firma.

Gdy zauważysz skargę, nie ma już firm innych niż lokalne. Często istniejący dach jest tak bardzo zniszczony, że trzeba go wymienić na kolejną zimę.

Czyszczenie dachu
Mech na dachu

PORADY I WSKAZÓWKI

Niezależnie od tego, czy sam wykonujesz czyszczenie dachu, czy zlecasz to profesjonaliście. Należy skorzystać z okazji, aby wymienić dachówki lub arkusze, jeśli są uszkodzone, ponieważ podczas czyszczenia masz bezpośredni widok na szczegóły, możesz sprawdzić, czy powierzchnia dachu jest już porowata i krucha. Wtedy należy natychmiast przerwać sprzątanie i pomyśleć o nowym pokryciu dachowym.

Jeśli woda przedostanie się przez kruche lub popękane naczynia, żadne ubezpieczenie nie pokrywa tych szkód.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *