Mech na dachu

Mech na dachu. Z biegiem lat każdy dach przekształca się w miejsce, w którym mchy mogą optymalnie rozwijać się. Początkowo nie widać mchów, porostów, a czasem glonów. Później możesz dosłownie rozmnożyć dach. Nadszedł czas, aby usunąć mech z dachu, ponieważ może to mieć negatywny wpływ w zależności od właściwości dachu.

Mech na dachu. Mchy i porosty na dachu

Niezależnie od tego, czy i jak stromy jest dach – z biegiem czasu na dachu rosną różne rośliny, takie jak mchy i porosty. W pewnym stopniu roślinność generalnie nie jest niebezpieczna dla pokrycia dachowego. Niemniej jednak mech może prowadzić do różnego rodzaju uszkodzeń, jeśli zajmie to zbyt dużo ręki.

  • Woda może wnikać w konstrukcję dachu
  • umierające mchy i porosty mogą zatykać i uszkodzić rynnę

Mech na dachu. Ze względu na mchy woda może przedostać się przez dach

Mech działa jak gąbka, zbiornik wody. Dlatego są cenione na dachach zielonych, ponieważ zapobiegają przedostawaniu się zbyt dużej ilości wody na pokrycie płaskiego dachu. Natomiast na dachu tradycyjnie pokrytym dachówką lub dachówką o większym kącie nachylenia mogą utrudniać odprowadzanie wody.

Mech na dachu. Mech blokuje spływającą wodę

Woda gromadzi się na mchach i spowalnia odpływającą wodę. Teraz może dostać się między dachówki pod dachem, a tym samym na konstrukcję dachu, która jest zwykle wykonana z drewna. Drewno z konstrukcji dachu może szybko ukazywać pleśń i rozpoczyna się proces gnicia.

Mech na dachu. Mech może zatkać rynnę

Z drugiej strony umierające mchy i porosty ostatecznie odrywają się od dachu, a następnie są spłukiwane do rynny. Martwy mech zbiera się następnie w rynnie i powoli zaczyna się rozkładać, albo utknie w rurze spustowej lub kanalizacji poniżej. W rynnie mech najpierw sprzyja korozji.

Ponadto może być tak ciężki, że rynna nie jest już w stanie wytrzymać, przynajmniej częściowo. Ponadto woda w rynnie nie może już spływać wystarczająco szybko, co zwiększa wagę. Ten sam efekt występuje, gdy rura spustowa jest zablokowana. Ponadto woda w rynnie pod okapem może teraz przelewać się i przedostawać przez elewację.

Usuń mech z dachu

Istnieją różne opcje usuwania mchu.

  • myjka wysokociśnieniowa
  • środki chemiczne
  • Taśmy miedziane
  • usuwanie mechaniczne (np. szpatułką)

Usuń mech z dachu za pomocą myjki wysokociśnieniowej

Nie zawsze zaleca się czyszczenie dachu z mchu i porostów myjką wysokociśnieniową. Mineralne dachy (cegły, cement itp.) Są szorstkie i dosłownie wymywane pod wpływem wysokiego ciśnienia wody, a sam mech jest bardzo trudny do usunięcia. Dlatego mech z dachu należy usuwać tylko myjką wysokociśnieniową, na przykład jeśli jest to dach z blachy falistej.

Mech na dachu. Chemiczne usuwanie mchu

Pałki chemiczne powinny być oczywiście zawsze używane z pewną ostrożnością. Chemiczne środki do usuwania mchu mogą również szkodzić pożytecznym owadom. Ponadto stosowanie specjalnych środków może być również niebezpieczne dla zdrowia. Jednak jest na rynku płyn, który charakteryzuje się niebywałym bezpieczeństwem i siłą działania. Tym płynem jest IXOX-MOOS.

Miedziane opaski przeciwko Dachmoos

Taśmy miedziane są instalowane w poprzek dachu na wysokości kalenicy. Miedź jonizuje, a jony miedzi niszczą mech. To skuteczny sposób na usunięcie mchu z dachu lub zapobieżenie jego porastaniu. Należy jednak zachować ostrożność podczas stosowania elementów cynkowych, takich jak rynna cynkowa. Jony miedzi zaatakowałyby i rozłożyłyby nagi cynk. Dlatego należy usunąć części cynkowe lub pomalować je farbą ochronną.

Mechaniczne usuwanie porostów i mchów

Możesz również bardzo łatwo usunąć mech z dachu za pomocą szpatułki. Korzenie ani mchu, ani porostów nie przenikają przez dachówki. Korzenie przylegają do dachu tylko zewnętrznie. Jednak w przypadku dużego, a następnie obfitego w mech dachu, wysiłek jest odpowiednio duży.

Mech na dachu
Mech na dachu

PORADY I WSKAZÓWKI

Dopóki dach nie jest porośnięty masywnym mchem, jest to właściwie tylko efekt optyczny. Niewielkie ilości mchu na dachu nie mogą spowodować żadnych realnych szkód. Być może możesz również zabezpieczyć swoją rynnę kratką z drobnych oczek.

Jeśli chcesz usunąć mech z mineralnego dachu (cegła, cement) myjką wysokociśnieniową, zmyj wierzchnią warstwę patelni. Dlatego jeśli naprawdę chcesz wyczyścić dach w ten sposób, zdecydowanie zaleca się ponowne nałożenie powłoki na dach. Oczywiście udostępniamy również artykuły na temat [powlekania dachu] w czasopiśmie wewnętrznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *