Usuwanie mchu z dachu – masz takie możliwości

Usuwanie mchu z dachu. Zwłaszcza po stronie północnej mech i porosty często szybko rosną na dachówkach. W tym artykule wyjaśniono, jak można je szybko i łatwo usunąć. Istnieją również wskazówki, jak chronić się przed ponownym mchem na dachu.

Usuwanie mchu z dachu. Mech i dlaczego się pojawia

Mchy – i niektóre gatunki porostów – są niesamowitymi roślinami: potrafią przylgnąć do najbardziej niemożliwych miejsc i tam kwitnąć. Ponadto są niezwykle sprężyste. Nawet jeśli pozostanie tylko kilka małych korzeni, mech odrośnie niewiarygodnie szybko.

Na dachu jest to oczywiście raczej niepożądane. Nie tylko dlatego, że nie wygląda ładnie, ale także dlatego, że mech gromadzi również dużo wody, a ciężkie plagi mchu mogą również sprzyjać gniciu w pewnych okolicznościach.

Ze względu na ich upór mchy i porosty trudno jest usunąć trwale, a czasami może być trudno zejść z dachu. Poniżej wyjaśniono niektóre sprawdzone metody, jak to zrobić i jak to zrobić.

Usuwanie mchu z dachu. Mech można usunąć na wiele sposobów

 • Z klubem chemicznym: specjalne środki czyszczące przeciwko inwazji mchu rozkładają rośliny powoli, ale w większości trwale
 • za pomocą miotacza ognia, ale zwykle nie działa to na dłuższą metę, ponieważ korzenie pozostają
 • przez mechaniczne usuwanie, pracochłonne, ale skuteczne

Usuwanie mchu z dachu. Oto jak powinieneś to zrobić

 • Podłączenie wody do myjki wysokociśnieniowej
 • ewentualnie specjalne środki czyszczące, ocet
 • myjka wysokociśnieniowa
 • Urządzenie do usuwania mchu za pomocą obrotowych szczotek, w razie potrzeby
  „miotacz ognia” do usuwania mchu
 • Rusztowanie w razie potrzeby – zawsze zabezpieczone
  zgodnie z przepisami

1. Zapisz

Przed każdą pracą na dachu istnieje wystarczająca ochrona własna. Należy również odpowiednio zabezpieczyć wszelkie używane rusztowania. Jeśli nie masz pewności siebie i nie masz głowy do wysokości, nie ryzykuj niczego i zostaw pracę komuś innemu.

2. Zgrubne czyszczenie myjką wysokociśnieniową

Dokładnie usuń brud i tyle mchu, ile można usunąć myjką wysokociśnieniową – najlepiej gorącą wodą. Jeśli używasz również urządzenia z obracającymi się szczotkami, powinieneś być w stanie usunąć całe pokrycie mchu.

3. Specjalne traktowanie mchu

Zamiast mechanicznego usuwania można również użyć urządzenia do szorowania lub specjalnych środków czyszczących, aby zapobiec inwazji mchu. Płonenie nie jest trwałym rozwiązaniem, specjalne środki czyszczące są przynajmniej częściowo.

Zamiast klubu chemicznego można też użyć octu – stary domowy środek działa zadziwiająco dobrze, aw wielu przypadkach nawet szybciej niż chemia.

4. Ochrona przed ponownym mchem

Chcąc uzyskać naprawdę skuteczną ochronę przed nawracającymi inwazjami mchu, warto pomyśleć o odpowiednim uszczelnieniu swoich dachówek w celu zamknięcia otwartych porów, w których może osadzać się mech.

Usuwanie mchu z dachu

PORADY I WSKAZÓWKI

Pokrycia dachowe zawierające azbest nie mogą być czyszczone myjką wysokociśnieniową. Jest to również zabronione przez prawo. W przypadku szczególnie wrażliwych pokryć dachowych należy również pracować tylko z niskim ciśnieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *