7 ciekawych rzeczy o mchu

Wszystko o mchu. Ta miniaturowa roślina, często pomijana, ma w sobie coś więcej niż większość ludzi się spodziewa.

Na dachach nad naszymi głowami, na ścianach ogrodów i w pęknięciach chodnika; Wokół nas rosną mchy. 

Często pomijane, te maleńkie rośliny mają niesamowite właściwości. Od gorących pustyń po wilgotne jaskinie, mogą przetrwać w ekstremalnych warunkach i odgrywać ważną rolę w różnorodnych biologicznie siedliskach na całym świecie. 

o mchu
Mech jest piękny!

1. O mchu. To starożytne rośliny

Mchy to rośliny nie kwitnące, które wytwarzają zarodniki, mają łodygi i liście, ale nie mają prawdziwych korzeni. 

Mchy i ich kuzyni wątrobowce i rogatki są klasyfikowane jako Bryophyta (mszaki) w królestwie roślin.

Pochodzą sprzed 450 milionów lat i przetrwały i przeżyły szereg drastycznych zmian klimatycznych. 

Złożone z 15 000 – 25 000 gatunków, występują na każdym kontynencie iw każdym ekosystemie nadającym się do zamieszkania przez rośliny wykorzystujące światło słoneczne jako energię. 

Wśród roślinności mszaki są drugą najbardziej zróżnicowaną grupą, przewyższającą jedynie okrytozalążkowe, czyli okrytonasienne (350 000 gatunków).

2. O mchu. Nie mają korzeni

W przeciwieństwie do większości innych roślin mchy nie mają korzeni. 

Zamiast tego mają ryzoidy, które są małymi strukturami przypominającymi włosy. Ich główną funkcją jest zakotwiczenie rośliny w skale, korze lub glebie. 

Tak więc bez korzeni niektóre mchy wysysają składniki odżywcze przez ryzoidy, a inne wciągają wilgoć i minerały z deszczu i otaczającej je wody przez swoje wysoce chłonne powierzchnie.

3. O mchu. Są twardsze niż na to wyglądają 

Mchy rosną w wielu różnych środowiskach, od zimnych zaśnieżonych gór po pieczenie gorących pustyń. 

Ze względu na ich zakres adaptacji są w stanie zajmować obszary, które w innym przypadku nie nadają się do zamieszkania, takie jak skalne półki na zboczach gór. 

Różne gatunki przystosowały się do przetrwania w ekstremalnych warunkach. Badania wykazały, że najniższa temperatura, jaką mogą poddawać fotosyntezie (zamieniać energię słoneczną w żywność) wynosi około -15ºC, a najwyższa około 40ºC. 

W gorących środowiskach, takich jak prerie lub pustynie, jednym ze sposobów tolerowania ciepła przez mchy jest uśpienie. Kiedy są wysuszone (wysuszone), mogą przetrwać ciepło znacznie lepiej niż wtedy, gdy są nawodnione. 

Wiadomo nawet, że niektóre mchy przetrwały wysokie temperatury sięgające 100ºC po wysuszeniu i niskie temperatury sięgające -272ºC. To jest odporna mała roślina. 

4. O mchu. Wchłanianie

Mchy działają jak gąbki, wykorzystując swoje przestrzenie kapilarne do przyczepiania się do wody. 

Pomagają wchłonąć opady deszczu, utrzymują wilgoć w glebie poniżej i utrzymują wilgotne warunki wokół nich. Umożliwia to rozwój innych roślin wokół nich, na przykład w siedliskach takich jak bagna i lasy. 

Mchy odgrywają również istotną rolę w rozwoju nowych ekosystemów. Są jednymi z pierwszych kolonizatorów roślin na zakłóconych terenach, na przykład gdy obszar jest wylesiany lub dotknięty pożarami lasów.  Stabilizują powierzchnię gleby i zatrzymują wodę, pomagając rosnąć nowym roślinom. 

5. Kontrola temperatury 

Mchy mogą wpływać na temperaturę gleby, zarówno ogrzewając ją, jak i schładzając w zależności od środowiska. 

W gorących miejscach chronią korzenie drzew, zacieniając i izolując glebę przed wysokimi temperaturami. 

W Arktyce mają odwrotny wpływ na temperaturę. Mogą zapobiegać przedostawaniu się ciepła słonecznego do ziemi i zmniejszać prędkość topnienia lodu, utrzymując go dłużej w chłodzie. 

6. Niektóre mchy świecą 

Niektóre mchy przystosowały się do warunków słabego oświetlenia i można je nawet znaleźć w jaskiniach. 

Jednym z najbardziej znanych mchów jaskiniowych jest Schistostega pennata , znany również jako smocze złoto, który świeci na szmaragdowozielony kolor

Ten mech przystosował się do radzenia sobie z brakiem światła i to te adaptacje tworzą luminescencję.

Protonema to nitkowate struktury wyrastające z zarodników mchu. Wewnątrz splątka chloroplasty zbierają się razem, aby otrzymać maksymalną ilość dostępnego światła, a komórki w kształcie soczewki pomagają skupić światło. 

Odbicie światła z tych chloroplastów jest tym, co powoduje zieloną świetlistą poświatę. 

Istnieje nawet pomnik przyrody tego niesamowitego mchu na Hokkaido w Japonii, gdzie można go zobaczyć w jaskini. 

7. Różnorodność biologiczna 

Od miniaturowych roślin po gigantyczne drzewa – różnorodność biologiczna to niesamowita różnorodność wszelkiego życia na Ziemi. 

Mchy są ważnymi składnikami roślinności w wielu regionach świata i stanowią znaczną część bioróżnorodności w wilgotnych ekosystemach leśnych, podmokłych, górskich i tundrowych. 

Zbiorowiska mchów to mikrosiedliska, które mają kluczowe znaczenie dla przetrwania różnorodnych organizmów. Stanowią cenne schronienie dla owadów do życia, składania jaj i polowania na pożywienie. 

Omszałe domy dla zwierząt 

Nawet stworzenia, takie jak żółwie, mogą skorzystać ze zdolności mchów do buforowania temperatury. 

W Ontario w Kanadzie żółwie cętkowane ( Clemmys guttata ) spędzają zimę w schronieniu pod rodzajem mchu zwanego torfowcem. Chroni to żółwie przed zbytnim wychłodzeniem w warunkach śnieżnych, które spadają do temperatury -35ºC. 

Tego rodzaju mchy można również spotkać w Polsce. Torfowce tworzą gąbczaste dywany na wrzosowiskach i bagnach i odgrywają istotną rolę w tworzeniu torfowisk. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *