Fakty o mchu

Fakty o mchu
Mech można usunąć przy użyciu płynu IXOX-MOSS
Mchy to grupa roślin rozmytych należących do oddziału Bryophyta. Na całym świecie można znaleźć około 12 000 gatunków mchów. Mech może przetrwać w różnych siedliskach, ale zwykle preferuje zacienione obszary lasów i lasów, które zapewniają wystarczającą ilość wody. Mech może rosnąć zarówno na drzewach, jak i na ziemi, ale można go również znaleźć na skałach, pod wodą, na glinie… Mimo, że mchy potrafią przystosować się do różnych ekosystemów, negatywnie wpływają na nie zanieczyszczenia i zmiany w środowisku, które są wynikiem wzmożonej działalności człowieka. Te czynniki spowodowały, że niektóre gatunki mchów znalazły się na liście roślin zagrożonych wyginięciem.
Ciekawe fakty dotyczące mchu:
Mchy to maleńkie rośliny. Większość mchów może osiągnąć wysokość od 0,4 do 4 cali. Największe gatunki mają 20 cali wzrostu.
Mchy mają zwykle kolor jasnozielony. Niektóre gatunki mogą być bladozielone (prawie białe), niebieskawo-zielone, żółtawozielone lub aksamitnie czarne zielone.
W przeciwieństwie do większości innych roślin mchy nie mają tkanki naczyniowej (specjalnego rodzaju tkanki roślinnej, która służy do transportu wody i składników odżywczych przez roślinę). Z tego powodu mchom brakuje korzeni, łodygi i kwiatów.
Mchy wykorzystują struktury zwane ryzoidami (które wyglądają jak miniaturowe korzenie), aby przyczepić się do ziemi.
Mchy wytwarzają energię (w postaci cukru) w procesie fotosyntezy (produkcja pokarmu w zielonej części rośliny poprzez pochłanianie światła słonecznego i dwutlenku węgla).
Mchy były pierwszymi roślinami, którym udało się przetrwać na twardym gruncie. Wyewoluowały z alg.
Mchy są w stanie wchłonąć ogromne ilości wody i zapobiegają erozji gleby w wyniku spływu wody.
Mchy były używane jako bandaże podczas pierwszej wojny światowej, aby zapobiec utracie krwi. Mchy były również używane do łagodzenia infekcji, ponieważ zawierają substancje chemiczne o właściwościach przeciwbakteryjnych.
W przeszłości do ogrzewania domów używano suszonych mchów. Żywe mchy były używane do izolacji butów w zimnym klimacie. Mchy są również bardzo popularne w ogrodnictwie, ponieważ wymagają niewielkiej pielęgnacji, znoszą okresy suszy i wizualnie poprawiają urodę ogrodu.
Niektóre zwierzęta, takie jak renifery, zjadają mchy, ponieważ zawierają one substancję chemiczną, która rozgrzewa krew zwierzęcia.
Mchy są wskaźnikami zanieczyszczenia. Mogą rosnąć tylko w czystym środowisku.
Mech może prawie całkowicie zatrzymać swój metabolizm podczas gorących okresów roku, kiedy woda nie jest dostępna.
Cykl życiowy mchu składa się z dwóch pokoleń: sporofitu i gametofitu. Generowanie sporofitów wytwarza zarodniki, które są przenoszone przez wiatr. Zarodniki rozwijają się w generację gametofitów, która wytwarza męskie i żeńskie narządy płciowe oraz zapewnia rozmnażanie płciowe.
Mech żyje w pobliżu wody, ponieważ męskie i żeńskie komórki rozrodcze podróżują do siebie i łączą się w wodzie.
Długość życia mchu zależy od gatunku. Waha się od kilku do 10 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *