Jak usunąć mech?

Jak usunąć mech?. Mech (rejon Bryophyta), którykolwiek z co najmniej 12 000 gatunków małych niewynaczyniowych roślin lądowych zawierających zarodniki. Mchy występują na całym świecie z wyjątkiem słonej wody i często występują w wilgotnych, zacienionych miejscach. Najbardziej znane są z tych gatunków, które wykładają lasy i podłogi leśne. Z ekologicznego punktu widzenia mchy rozkładają odsłonięte podłoże, uwalniając składniki odżywcze do wykorzystania przez bardziej złożone rośliny, które je zastąpią. Pomagają również w kontroli erozji gleby, zapewniając pokrycie powierzchni i absorbując wodę , i są ważne w gospodarce odżywczej i wodnej niektórych typów roślinności. Ważnymi ekonomicznie gatunkami są gatunki z rodzaju Sphagnum, które tworzą torf .

Mchy istniały już w okresie permu (298,9 miliona do 252,2 miliona lat temu), a ponad 100 gatunków zostało zidentyfikowanych na podstawie skamieniałości z okresów paleogenu i neogenu (66 milionów do 2,6 miliona lat temu). Muscites , Protosphagnum , Palaeohypnum i inne mchy kopalne są podobne w strukturze do nowoczesnych rodzajów. Zachowane gatunki obejmują mchy walcowate (podklasa Andreaeidae) i mchy torfowe (podklasa Sphagnidae). Duża podklasa Bryidae stanowi większość gatunków mchów, ale podklasa Polytrichidae ma również kilku ważnych członków. Inne, mniejsze podklasy są reprezentowane tylko przez kilka gatunków.

Mchy różnią się między sobą przede wszystkim budową i specjalizacją sporangii (skrzynek zarodnikowych). W stemlike i leaflike struktury mchu roślin stanowią o gametofitowe generacji (seksualne). Sporophytic (bezpłciowy) wytwarzanie rozwija się z gametoficie i zazwyczaj składa się z podniesionego łodyg lub szczeciną, która kończy się w zarodni. Zarodnia pozostaje w różnym stopniu zależna od gametofitu pod względem wody i składników odżywczych. Mchy rozmnażają się poprzez rozgałęzianie i fragmentację, regenerację z drobnych kawałków liści lub łodyg oraz produkcję zarodników w sprzyjających warunkach kiełkuje i wyrasta w rozgałęzioną zieloną nitkę (splątek). Ostatecznie gametofit wyrasta z małego pąka wytwarzanego przez komórkę splątka, która dzieli i różnicuje się.

Jak usunąć mech? Rodzaje mchu

Wiele małych roślin noszących nazwę mchu w rzeczywistości nie jest mchami. „Mech” znajdujący się po północnej stronie drzew to często zielona alga Pleurococcus . Mech irlandzki ( Chondrus crispus ) to alga czerwona. Mech brodaty ( gatunek Usnea ), mech islandzki ( Cetraria islandica ), mech dębowy ( Evernia prunastri ) i mech reniferowy ( gatunek Cladonia ) to porosty. Mech hiszpański ( Tillandsia usneoides ) to roślina powietrznaz rodziny ananasów ( Bromeliaceae ). Mchy mchowe są sojusznikami paproci z rodziny Lycopodiaceae.

Jak usunąć mech? Na początku był mech

1. Mech był pierwszą rośliną na ziemi. Glony przystosowały się do życia na ziemi… ewoluując w porosty, wątrobowce i mchy.2. Mchy żyją na całym świecie. Na całym świecie istnieje ponad 10 000 gatunków mchów.3. Mchy zwykle rosną w wilgotnych miejscach, ale niektóre gatunki są odporne na suszę i zimno.
4. Mchy nie mają korzeni.
5. Mchy są przytwierdzone do ziemi, skał i drzew przez ryzoidy, które wyglądają jak maleńkie korzenie. Ryzoidy są strukturą przypominającą nitkę, ale nie wchłaniają wody ani składników odżywczych.
6. Mchy pobierają składniki odżywcze z wody deszczowej, rosy, mgły i światła słonecznego. Mogą pobierać składniki odżywcze z wierzchniej warstwy gleby, jeśli jej dotykają.7. Mchy nie wytwarzają pyłków, nasion ani kwiatów. Rozmnażają się przez zarodniki.
8. Mchy rosną w szerszym zakresie ekspozycji na światło niż inne rośliny, od jasnego do ciemnego.
9. Mchy były używane przez wieki jako wypełnienie poduszek, opatrunek na rany i pieluchy. O ile wiem, nie jest stosowany jako pokarm dla ludzi.
10. Mchy łącznie zapewniają większą redukcję emisji dwutlenku węgla niż wszystkie drzewa na świecie.

Jak usunąć mech? Jak zabijać chwasty, a nie mech – usuwanie chwastów z ogrodów mchu

Być może zastanawiasz się nad przekształceniem części swojego podwórka w ogród z mchem lub słyszałeś, że to świetna roślina okrywowa pod drzewami i wokół kostki brukowej. A co z chwastami? W końcu ręczne usuwanie chwastów z mchu brzmi jak ciężka praca. Na szczęście zwalczanie chwastów w mchu nie jest trudne. Zabijaj chwasty, nie mech Mech preferuje zacienione miejsca. Z drugiej strony chwasty potrzebują dużo światła, aby rosnąć. Ogólnie rzecz biorąc, chwasty rosnące w mchu zwykle nie stanowią problemu. Ręczne wyrywanie zbłąkanego chwastu jest dość łatwe, ale zaniedbane obszary ogrodu mogą łatwo zostać zarośnięte przez chwasty. Na szczęście istnieją bezpieczne dla mchu produkty do zwalczania chwastów w ogrodach z mchem.

Mchy to mszaki, co oznacza, że ​​nie mają prawdziwych korzeni, łodyg i liści. W przeciwieństwie do większości roślin mech nie przenosi składników odżywczych i wody przez układ naczyniowy. Zamiast tego absorbują te pierwiastki bezpośrednio do swoich ciał roślinnych. Ta pierwotna cecha sprawia, że ​​używanie standardowych środków chwastobójczych jest bezpieczne do usuwania chwastów z mchu. Herbicydy zawierające glifosat można bezpiecznie stosować do zwalczania chwastów rosnących w mchu. Po nałożeniu na liście rosnących roślin glifosat zabija zarówno trawy, jak i rośliny liściaste. Jest wchłaniany przez liście i przemieszcza się przez układ naczyniowy rośliny, zabijając liście, łodygi i korzenie.

Ponieważ mszaki nie mają układu naczyniowego, glifosaty zabijają chwasty, a nie mech. Do zwalczania chwastów w mchu można zastosować inne ogólnoustrojowe środki zwalczające chwasty szerokolistne, takie jak 2,4-D. Jeśli obawiasz się, że stosowanie herbicydów może odbarwić lub nawet zabić mech, przykryj go gazetą lub tekturą. (Pamiętaj, aby pozostawić łodygi chwastów z odsłoniętymi nowymi liśćmi).

Jak usunąć mech? Zapobiegawcze zwalczanie chwastów w ogrodach mchu

Zabiegi przedwschodowe zawierające gluten kukurydziany lub trifluralinę zapobiegną kiełkowaniu nasion. Są one szczególnie przydatne w miejscach, w których nasiona chwastów wieją w mechy. Ten rodzaj zabiegu nie jest skuteczny w usuwaniu chwastów z mchu, ale zapobiega kiełkowaniu nowych nasion chwastów. W okresie kiełkowania chwastów herbicydy przedwschodowe wymagają ponownego stosowania co 4 do 6 tygodni. Nie zaszkodzi istniejącemu mchu, ale prawdopodobnie może zahamować wzrost nowych zarodników mchu. Ponadto działania, które naruszają glebę, takie jak sadzenie i kopanie, zakłócą skuteczność tych produktów i będą wymagały ponownego zastosowania. Podczas stosowania herbicydów i produktów przedwschodowych zaleca się noszenie odzieży ochronnej i rękawic. Zawsze czytaj i przestrzegaj wszystkich instrukcji producenta na etykiecie dotyczących właściwego użycia produktu i informacji o utylizacji pustych pojemników.

Jak mydło do naczyń może zabić niechciany mech na trawniku

Jak usunąć mech?
IXOX-MOSS usuwa mech szybko i skutecznie

Mech może być dekoracyjną rośliną okrywową, gdy rośnie tam, gdzie chce, lub może być uważany za uciążliwy chwast, gdy jego gruba mata drobnych zielonych liści i nitkowatych łodyg jest niepożądana. Chociaż mech nie zabije trawy, może sprawić, że trawnik będzie wyglądał na poplamiony i nierówny. Na szczęście istnieje kilka sposobów radzenia sobie z mchem.

Sposoby zabijania mchu na trawniku

Tradycyjne sposoby eliminacji mchu obejmują rozsiewanie zabójcy mchu siarczanu żelaza. 1  Możesz również pozbyć się mchu z trawnika, zmniejszając jego kwaśność, dodając wapno do gleby. Możesz też użyć starego dobrego środka na pot i usunąć żywy mech z trawnika. Ale najprostszą i najbezpieczniejszą metodą jest użycie płynu do naczyń. Łatwo jest nauczyć się zabijać mech za pomocą tego przepisu, którego ubijanie kosztuje grosze. Po prostu wykonaj te trzy kroki.https://76a58ce6dd3a1190461e99431644675b.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-37/html/container.html

  1. W przypadku małych plam, wymieszaj w ogrodowym rozpylaczu ręcznym 2 uncje płynu do naczyń i 1 galon wody. Używaj delikatnego płynu do mycia naczyń, takiego jak blue Dawn, który znajdziesz w większości sklepów spożywczych. W przypadku większych obszarów użyj 4 uncji płynu do naczyń w 2 galonach wody na każde 1000 stóp kwadratowych trawnika.
  2. Rozpylić mieszaninę na płatach mchu. Trzymając dyszę rozpylającą kilka centymetrów od obszaru docelowego, zmocz mech roztworem.
  3. Plamy mchu zmieniają kolor na pomarańczowy lub brązowy w ciągu 24 godzin i ostatecznie wysychają. Zgrab martwy mech. Otaczająca trawa zacznie rosnąć na plamach.
  4. Po zebraniu martwego mchu przenieś go w odizolowane miejsce. Nie kompostuj go, bo zarodniki mchu mogą z powrotem rozprzestrzenić się na trawniku. Ponownie obsiej nagie obszary pozostawione przez martwy mech. Uzupełnij nowe nasiona trawy nową, luźną glebą wolną od zarodników mchu.

Kiedy zastosować roztwór zabójcy mchu

Późną wiosną i wczesnym latem lub późnym latem i wczesną jesienią to najlepszy czas na zabicie mchu trawnikowego. 2  Zabijanie mchu należy zawsze wykonać przed zasiewem trawnika, co najlepiej wykonać wczesną jesienią.

Zawsze stosuj mieszankę płynu do mycia naczyń i wody, gdy trawa jest wilgotna. sprawdź również pogodę, aby upewnić się, że w prognozie nie ma deszczu w ciągu 24 godzin od zastosowania.

Unikaj stosowania płynu do naczyń i metody wodnej w przypadku mchu, który pojawia się na dachu. Mech na dachu należy szybko, ale delikatnie, usunąć za pomocą komercyjnych preparatów, aby dachówki pozostały nieuszkodzone.

Zniechęcający wzrost mchu na trawniku

Jeśli na trawniku pojawi się więcej mchu, można bezpiecznie powtórzyć działanie detergentu do naczyń. Takie zabiegi są jednak tymczasowe. Należy zająć się podstawową przyczyną wzrostu mchu, aby kontrolować jego wzrost. Zwykle oznacza to sprawdzenie poziomu pH gleby. Aby zrównoważyć poziom pH gleby, dodaj wapno trawnikowe, zwane również wapnem dolomitowym. Wapno sprawia, że ​​gleba jest mniej kwaśna, dodając więcej zasad.

Chociaż wapno trawnikowe dodaje składniki odżywcze do istniejącej trawy, aby pobudzić jej wzrost, nie zabije bezpośrednio mchu. Wapno można dodawać do trawnika od jesieni do wczesnej wiosny. Lub zwapnij podwórko przed pierwszymi przymrozkami jesienią, aby gleba mogła wchłonąć wapno przez całą zimę.

Dodanie limonki nie gwarantuje, że już nigdy nie zobaczysz kolejnego skrawka mchu. Jeśli mech wydaje się niemożliwy do wykorzenienia, zwłaszcza jeśli rośnie w wiecznie zacienionym obszarze, pozwól mu rozkwitnąć. Rozważ zapuszczenie się w ogrodnictwo z mchem. Możesz nawet pokochać bieganie boso po trawniku i po tych aksamitnych kępach mchu.

Jak wybrać zabójcę mchu i usunąć mech z dachu

Bujny i zielony, gęsty mech zagarniający dach może być malowniczy. Chociaż nadaje domowi bajkowy wygląd przypominający hobbita, mech nie wnosi nic innego do dachu. W rzeczywistości, jeśli mech pozostanie bez kontroli, może to doprowadzić do poważnych szkód w Twoim domu. Kiedy mech dachowy staje się na tyle gęsty, że wypiera gont i powoduje rozkład, nie ma już odwrotu. W tym momencie dach musi zostać wymieniony .

Ale są łatwe sposoby na zabicie mchu na dachu za pomocą aplikacji na sucho lub na mokro. Mniej łatwy, ale o wiele ważniejszy jest kolejny etap usuwania martwego mchu z dachu. Oba zadania współpracują ze sobą, aby zapewnić jak najdłuższą żywotność Twojego dachu. Po zabiciu mchu na dachu musisz ręcznie usunąć martwy mech, w przeciwnym razie będzie on zachowywał się jak gąbka i wchłaniał wodę, co dodatkowo sprzyja gniciu. Suchy mech nie łuszczy się i nie zdmuchuje samoczynnie.

Jak mech zniszczy dach?

Obszary dachowe od strony północnej, które otrzymują mało światła słonecznego, są podatne na mech. Jednak na tych obszarach mech nie wszędzie rośnie w równych ilościach. Mech rozwija się na stale zacienionych obszarach oraz w miejscach, które są chłodne i wilgotne. Tak więc, nawet jeśli mieszkasz w chłodnym, wilgotnym klimacie, na odcinkach dachu, które codziennie są silnie nasłonecznione, może nie pojawić się mech.

Mech na dachu zaczyna się cienkim pylistym zielenią, którą widać tylko z niewielkich kątów. Ta cienka warstwa na wierzchu gontów rozszerza się i staje się szeroka, gruba i matowa. Szwy między gontami a krawędziami gontów również tworzą mech, ponieważ są one szczególnie zacienione.

Gdy mech gęstnieje, przedostaje się pod dachówki i unosi je. Jeśli gonty są drewniane, proces ten może zachodzić w zastraszającym tempie. Porowata powierzchnia drewna jest doskonałym miejscem na porost mchu. Gdy mech przylgnie do gontów drewnianych, może być trudniejszy do usunięcia niż ze stosunkowo gładszych płaszczyzn gontów kompozytowych lub asfaltowych.

Gdy mech stanie się grubą matą, staje się gąbką, która nasiąka i zatrzymuje wilgoć. Ta zmagazynowana woda przedostaje się pod i między gontami, a następnie na dolne poziomy papy i elementy konstrukcyjne dachu. To ostatecznie prowadzi do gnicia, a zgnilizna prowadzi do dalszego rozkładu materiałów dachowych.

Praca z zabójcami mchu

Produkty zabijające mchy są generalnie podzielone na główne typy: suchy proszek i płyn. Suchy proszek zabijający mech nakłada się, spryskując proszek w wielu liniach równolegle do grzbietu domu, w odstępach około 2 do 4 stóp od siebie. Kiedy pada, woda miesza się z proszkiem i spływa w kierunku okapu. Po około tygodniu mech powinien zniknąć.

Suchy proszek do zabijania mchu, będący produktem praktycznym, zmusza cię do wejścia na dach i podsumowania problemu z mchem. Pozwala to na obejrzenie mchu przed dalszym procesem usuwania. Jednak suche zabójcy mchu mogą być trudne do równomiernego rozprowadzenia i mogą pozostawić białe smugi, które czasami pozostają na dachu, dopóki kilka ulewnych deszczy nie zmyje ich. W tym samym czasie suchy proszek, który właśnie osiadł, może zdmuchnąć, jeśli przed deszczem nadejdzie silny wiatr.

Płynny środek do zabijania mchu jest dostępny w pojemniku, który podłącza się do węża ogrodowego i miesza się zgodnie z odmierzaniem w miarę przepływu wody. Możesz je nakładać z ziemi, o ile masz wystarczające ciśnienie wody, aby dotrzeć do kalenicy dachu.

Płynne środki do usuwania mchu pokrywają dach bardziej równomiernie niż suche proszki i pozwalają pozostać na ziemi podczas aplikacji. Jeśli woda nie dotrze do szczytu dachu z ziemi, możesz spryskać stojąc na drabinie. Mimo to zawsze będziesz musiał zamontować dach później, aby usunąć martwy mech.

Ponieważ śledzenie postępów podczas spryskiwania dachu może być trudne, pomocne jest mentalne oddzielenie części dachu i spryskanie każdej sekcji przed przejściem do następnej. Warto też zacząć od suchego dachu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *