Mech. 8 zaskakujących faktów na temat mchu

Mech! Odkryj interesujące, zabawne i dziwne fakty na temat tych małych roślin bez kwiatów!

1. Mech był pierwszą rośliną na ziemi

Na początku był – mech. Około 450 milionów lat temu wyewoluowały pierwsze glony przystosowane do życia na ziemi i mchy.

2. Renifery uwielbiają mech

Większość zwierząt nie je mchu. Jest trudny do strawienia i ma niewielką wartość odżywczą. Dlaczego więc renifery są inne? Mech zawiera specjalną substancję chemiczną, która pomaga reniferom utrzymać ciepło krwi. Zapewnia im ciepło podczas corocznej podróży przez region Arktyki, podobnie jak płyn niezamarzający, który zapobiega zamarzaniu samochodu zimą.

mech
Renifery uwielbiają mech

3. Mchy nie mają korzeni

Zamiast tego mają włókna komórkowe (ryzoidy). Mimo że mchy żyją na całym świecie. W przeciwieństwie do korzeni większości roślin, ryzoidy pozwalają mchowi przyczepiać się do wielu różnych powierzchni.

4. Mchy mogą wskazywać na zanieczyszczenie

Ponieważ mchy nie mają korzeni, muszą pobierać składniki odżywcze z powietrza. Pochłaniają wszystko, co jest w powietrzu – w tym zanieczyszczenia, co oznacza, że ​​mech jest dobrym bioindykatorem zanieczyszczenia powietrza. W ramach unijnego projektu badawczego testuje się już torfowiec wyhodowany w laboratorium, aby zmierzyć jakość powietrza w obrębie rozrostów miejskich. Gdyby można było to rozszerzyć na lasy, pola i rzeki, pozwoliłoby to na zbadanie pełnego obrazu wpływu zanieczyszczenia na ekosystem.

5. Słyszałeś kiedyś o eko-graffiti?

Znany jako partyzanckie ogrodnictwo lub eko-graffiti, mech jest przez niektórych używany jako bardziej ekologiczna alternatywa dla trwałego atramentu. Kolejna ewolucja street artu?

6. Mchy i wojna światowa

Podczas pierwszej wojny światowej mchy były używane jako bandaże. Mech ma właściwości antyseptyczne, przez co doskonale oczyszcza i leczy rannych w czasie wojny. Wcześniej mchy były nawet używane jako pieluchy.

7. Mech jest nam potrzebny

Mchy łącznie zapewniają większą redukcję emisji dwutlenku węgla niż wszystkie drzewa na świecie. Więc te małe stworzenia są dla nas naprawdę ważne!

8. W Japonii panuje szał mchu

Kultura japońska jest bardzo interesująca, a czasem nieco dziwna dla zewnętrznego obserwatora. W ostatnich latach wielu Japończyków ma obsesję na punkcie mchu. Nie tylko jest to podstawowy składnik tradycyjnych japońskich ogrodów, ostatnio bardzo popularne stały się również wycieczki po mchu, napoje i biżuteria. Możesz kupić pierścienie, które mają małe pojemniki z mchem zamiast kamieni. Dla wielu młodych kobiet w Japonii miłość do tych roślin stała się częścią ich tożsamości. Te młode entuzjastki nazywają siebie „mchowymi dziewczynami” i organizują imprezy o tematyce mchowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *