Dom po powodzi. Ponowne przekształcenie zalanego domu w dom mieszkalny

Powodzie domowe są straszne, katastrofalne i niestety powszechne w wielu częściach świata. Niszczycielska moc wody jest niesamowita z daleka, ale kiedy zaczyna się zbliżać do progu lub w piwnicy, ta sama woda staje się twoją koszmarną rzeczywistością.

Dom po powodzi, co trzeba zrobić by był jak dawniej?

Po cofnięciu się wód powodziowych próba uporządkowania wszystkiego może wydawać się zniechęcająca. Jednak jeśli wykonasz właściwe kroki i wykonasz ciężką pracę, nie będzie trudno przywrócić dom do życia. Jest to ważne by nie powstała w domu pleśń. Pleśń na ścianach pojawia się po upływie 24 godzin od zalania. Oto nasz przewodnik dotyczący usuwania wody z domu i przywracania go do życia.

Zasady kontaktu z wodą powodziową

Zasada numer jeden: należy zawsze zakładać, że woda powodziowa jest zanieczyszczona. Oznacza to, że podczas sprzątania domu należy nosić odpowiedni sprzęt. Należy przestrzegać ścisłych wskazówek dotyczących postępowania z przedmiotami, które miały kontakt z wodą. Oto niektóre z najważniejszych zasad:

  • Noś wodoodporne buty lub wodery i rękawiczki.
  • Wyrzuć wszelką żywność (w tym konserwy), która miała kontakt z wodą powodziową.
  • Dezynfekuj po usunięciu pozostałej wody.
  • Oczyść i chroń wszelkie skaleczenia ciała.
  • Trzymaj dzieci i seniorów z dala od wód powodziowych.
  • Natychmiast zakop wszelkie znalezione odchody.
  • Przed jedzeniem lub dotykaniem oczu i ust dokładnie umyj rękę mydłem.

Dom po powodzi. Usuwanie wody powodziowej z domu.

Pierwszym krokiem po wyjściu z powodzi jest usunięcie wody pozostałej w domu. Jest to niezbędny krok ponieważ może powstać pleśń na ścianie i grzyb na ścianie. Można to zrobić za pomocą odkurzacza sklepowego lub pompy wodnej. Można to też zrobić w staromodny sposób, czyli przy użyciu wiader. Kluczem tutaj jest jak najszybsze pozbycie się wody z domu.

Jeśli zdecydujesz się skorzystać z odkurzacza sklepowego to obowiązkowo przeczytaj dokładnie instrukcję obsługi. Przed użyciem może być konieczne wyjęcie filtra.

Dom po powodzi. Utrzymanie środowiska drenażowego.

Chociaż powódź nasyci zdolność drenażową miasta lub miasteczka, nie potrwa długo, zanim infrastruktura będzie w stanie odprowadzić pozostałą wodę. Aby to wykorzystać, upewnij się, że odpływy z twojego domu nie są zanieczyszczone, a woda w fundacji i wokół niej ma czystą ścieżkę do miejskich systemów kanalizacyjnych.

Ponadto rozsądnie byłoby upewnić się, że rynny w pobliżu domu nie są zablokowane przez zanieczyszczenia. Liście i śmieci gromadzą się wokół twojego systemu odwadniającego na twojej ulicy, co zapobiega wydajnemu odprowadzaniu nadmiernej ilości wody. Jeśli utrzymasz ten obszar z dala od gruzu, woda cofnie się w szybszym tempie.

Dom po powodzi. Osuszanie domu.

Gdy cała woda stojąca zniknie lub zostanie usunięta, możesz rozpocząć proces osuszania domu i mienia. Wszystko, co można usunąć z domu, aby wyschło na słońcu (oczywiście dopóki nie pada deszcz), należy natychmiast usunąć i ustawić na zewnątrz. Jeśli jest sucho, należy również otworzyć wszystkie okna i drzwi domu, aby uwolnić uwięzioną wilgoć. Rozsądnie byłoby również zainwestować w wewnętrzny osuszacz, aby usunąć parującą wilgoć z domu.

Osuszacz jest najlepszym narzędziem, którego można użyć do tego celu, ale rozsądnie byłoby również umieścić kilka wentylatorów w okolicy, aby przyspieszyć proces suszenia. Krążące powietrze pomoże w procesie suszenia.

Dom po powodzi. Szukaj uwięzionego błota lub wody.

Całkowite usunięcie wilgoci z pułapek zapobiegnie poważnym problemom pleśni i próchnicy w Twoim domu na drodze. Jest to o wiele łatwiej powiedzieć niż zrobić, ponieważ musisz usunąć listwy przypodłogowe, brodziki i wszystko, co ma przestrzeń pod lub za nią. Usuń znalezione błoto i natychmiast rozpocznij suszenie tych obszarów. Przed wymianą urządzeń przestrzenie te muszą być całkowicie suche.

Ryzyko pozostawienia uwięzionej wilgoci w twoim domu. Jeśli przegapisz wilgoć to zawita pleśń.

Patrząc na wody powodziowe spływające na dom, ryzyko powodzi jest natychmiast widoczne, ale możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, jak niebezpieczne jest wpuszczenie nawet niewielkiej wilgoci do domu. Niektóre z ryzyka uwięzionej wody obejmują:

  • Naruszona integralność strukturalna:Wilgoć uwięziona w zalanych podporach domowych może powodować gnicie drewna, osłabiając jego zdolność do utrzymania ciężaru domu.
  • Pleśń wywołująca choroby:Niektóre pleśnie mogą być śmiertelne, jeśli zbyt długo pozostaną w twoim domu. Dopiero po całkowitym wyschnięciu powierzchni domu możesz zacząć wybielać i usuwać pleśń. Jeśli pozostanie wilgoć, pleśń będzie nadal rosła.
  • Mocno amortyzowana wartość domu:Chociaż powódź prawie zawsze sprawia, że ​​Twój dom jest mniej wartościowy, możesz zminimalizować straty, odpowiednio czyszcząc i osuszając dom po powodzi. Jeśli potencjalny nabywca stwierdzi, że uwięziona woda stworzyła niebezpieczne warunki życia, jest bardzo mało prawdopodobne, że będziesz w stanie sprzedać swój dom, kiedy chcesz lub za cenę zbliżoną do ceny wywoławczej.

Dom, słodki dom, to dom bez pleśni i grzyba na ścianie.

Wykonując właściwe kroki, usuwanie wody powodziowej z domu jest łatwiejsze niż myśli wielu ludzi. Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu, w tym osuszaczowi i pompie wodnej, możesz przygotować swój dom do zamieszkania nawet po czymś tak strasznym jak powódź.